تبلیغات
وبلاگ شهر مجازی قرآن كریم - زندگینامه آیت الله محمد یزدی
فضایی قرآنی با همه امكانات

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندها

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

آماروبلاگ

یکشنبه 11 اردیبهشت 1390-10:51 ق.ظزندگینامه آیت الله محمد یزدی

آیة‌ الله‌ محمد یزدی‌ در سال‌ ۱۳۱۰ هجری‌ شمسی‌ در خانواده‌ای‌ متدین‌ و ارادتمند به‌ خاندان‌ پیامبر، چشم‌ به‌ جهان‌ گشود. جدش‌، مرحوم‌ شیخ‌ محمد علی‌، حدود صد سال‌ پیش‌ از یزد به‌ اصفهان‌ هجرت‌ کرد و در مدت‌ زمان‌ کوتاهی‌، در حوزه‌ علمیه‌ اصفهان‌، به‌ درجات‌ علمی‌ بالایی‌ نائل‌ آمد. مرحوم‌ «آقا نجفی‌» که‌ در آن‌ دوره‌، ریاست‌ حوزه‌ علمیه‌ اصفهان‌ را بر عهده‌ داشت‌، شیخ‌ محمد علی‌ را مأمور بحث‌ و مناظره‌ با کشیش های‌ ارامنۀ جلفای‌ اصفهان‌ کرد که‌ شیخ‌ محمد علی‌ توانست‌ بر تمامی‌ آنها فائق‌ آید و از آن‌ پس‌، «شیخ‌ یزدی‌» شهرت‌ یافت‌.
پدر آیة ‌الله‌ یزدی‌، مرحوم‌ «شیخ‌ علی‌ یزدی‌» نام‌ داشت‌ که‌ از شاگردان‌ «شیخ‌ عبدالکریم‌ حائری‌» و از روحانیون‌ معروف‌ اصفهان‌ بود که‌ امامت‌ جماعت‌ یکی‌ از مساجد اصفهان‌ را بر عهده‌ داشت‌ و به‌ حل‌ مشکلات‌ مردم‌ عالم‌ پرور اصفهان‌ می‌پرداخت‌. از ویژگیهای‌ او آشنایی‌ با علوم‌ غریبه‌ بود.
مادر آیة ‌الله‌ یزدی‌ نیز زنی‌ مؤمن‌ از خانواده‌ متدین‌ و دوستدار اهل‌ بیت‌ (ع‌) بود که‌ پدرش‌ از مریدان‌ «شیخ‌ یزدی‌» به‌ شمار می‌آمد و ارادت‌ او به‌ «شیخ‌ یزدی‌» در ازدواج‌ پدر و مادر وی‌ بی‌ تأثیر نبوده‌ است‌.
آیة ‌الله‌ محمد یزدی‌ تحصیلات‌ خود را ابتداء در محضر پدر و با فراگیری‌ زبان‌ فارسی‌ آغاز کرد و پس‌ از . . .تاریخ آخرین ویرایش:یکشنبه 11 اردیبهشت 1390 10:59 ق.ظ